Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

To παρόν έργο συγχρηματοδοτήθηκε
από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα
Κοινωνία της Πληροφορίας του
Γ΄ΚΠΣ (80% από ΕΤΠΑ - 20% από Εθνικούς Πόρους)

Τα Γ.Α.Κ. - Αρχεία Ν. Ηρακλείου εγκαινιάζουν το «Τεκμήριο του μήνα». Πρόκειται για μια φωτογραφία, επιστολή, δημόσιο ή εμπορικό έγγραφο, βίντεο κ.ά. που προέρχεται από τα αρχεία και τις συλλογές της αρχειακής υπηρεσίας και αναρτάται στον ιστότοπο των Γ.Α.Κ. Ηρακλείου για ένα μήνα. Η συγκεκριμένη δράση φιλοδοξεί να αποτελέσει ερέθισμα μνήμης και γνωριμίας με τον ανεξάντλητο πλούτο των ιστορικών τεκμηρίων που έχουν ως σημείο αναφοράς το Ηράκλειο και τους ανθρώπους του.

Μάιος 2016

Πατήστε στην εικόνα για μεγέθυνση

Περιεχόμενο: "Χριστός Ανέστη". Απολυτήριες εξετάσεις στην καλλιγραφία, μαθήτριας του 21ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου.
Χρονολογία: Ιούνιος 1937
Αρχείο: Αρχείο 21ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου

Ιούνιος 2016

Πατήστε στην εικόνα για μεγέθυνση

Περιεχόμενο:"Χάρη Σακελλάριου-Κων. Χρήστου: Οι Διακοπές μου".
(Το βιβλίο μου για το καλοκαίρι,-για τα παιδιά που τελειώνουν την πέμπτη τάξη) Βιβλιοπωλείον Σ. Κοντού-Δ. Φυλακτού Ο.Ε.
Χρονολογία:  -
Αρχείο: Σχολική Βιβλιοθήκη, Αρχείο Δημοτικού Σχολείου Μοχού

Ιούλιος 2016

Πατήστε στην εικόνα για μεγέθυνση

Περιεχόμενο:"Ιούλιος Βερν- Από τη Γη στη Σελήνη". Εκδόσεις Μ. Πεχλιβανίδη και Σίας
Τόπος: Αθήνα
Αρχείο: Σχολική Βιβλιοθήκη, Αρχείο Δημοτικού Σχολείου Δαφνών

Αύγουστος 2016

Πατήστε στην εικόνα για μεγέθυνση

Περιεχόμενο:"Γρ. Ξενοπούλου, Αρ. Κουρτίδη, Γ. Κονιδάρη-Ο Πύργος του Βοσπόρου-Αναγνωστικό Ε΄ Δημοτικού". Εκδόσεις Ι.Δ Κολλάρου και Σία, Βιβλιοπωλείον της Εστίας
Τόπος Έκδοσης: Αθήνα
  1931
Αρχείο: Σχολική Βιβλιοθήκη, Αρχείο Δημοτικού Σχολείου Δαφνών

Σεπτέμβριος 2016

Πατήστε στην εικόνα για μεγέθυνση

Περιεχόμενο:"Συμβόλαιο-Προικοσύμφωνο υπ' αριθμ. 9242, της 6ης Σεπτεμβρίου 1886" Λεπτομερής καταγραφή προικός…
Αρχείο: Αρχείο Συμβολαιογράφου Ηρακλείου Νικολάου Ξενάκη

Οκτώβριος 2016

Πατήστε στην εικόνα για μεγέθυνση

Περιεχόμενο:" Κανονισμός Β΄ Γυμνασίου Αρρένων Ηρακλείου"
  9-10-1972
Αρχείο: Αρχείο Β΄ Γυμνασίου Αρρένων Ηρακλείου

Νοέμβριος 2016

Πατήστε στην εικόνα για μεγέθυνση

Περιεχόμενο: "Ιδιωτικό Συμφωνητικό μεταξύ του πλοιάρχου Αναστασίου Στεφάνου και του μαρμαρά Χιλμή Ξηλάκη, υπογεγραμμένου στα Παλάτια της νήσου Μαρμαρά, για τη ναύλωση του πλοίου του πρώτου και τη μεταφορά ακατέργαστων μαρμάρων και παράδοσή τους στην Κρήτη. Συνημμένο στο υπ' αριθμ. 4822/1988 συμβόλαιο του Συμβολαιογράφου Ηρακλείου Εμμ. Ξανθουδίδη."
  15-1-1888
Αρχείο: Αρχείο Συμβολαιογράφου Ηρακλείου Εμμ. Ξανθουδίδη

Δεκέμβριος 2016

Πατήστε στην εικόνα για μεγέθυνση

Περιεχόμενο: "Ενδεικτικό πρώτης τάξης Δημοτικού Σχολείου, εποχής Κρητικής Πολιτείας."
Τόπος Έκδοσης: Χερσόνησος
  5-10-1900
Αρχείο: Αρχείο Δημοτικού Σχολείου Λιμένος Χερσονήσου

Ιανουάριος 2017

Πατήστε στην εικόνα για μεγέθυνση

Περιεχόμενο:"Διάγραμμα Μονοτάξιου Δημοτικού Σχολείου, Τύπος Β΄" έγχρωμη λιθογραφία. Ένα από τα σχολεία τύπου Καλλία που σχεδιάστηκαν από το νομομηχανικό Δημήτρη Καλλία μετά το βασιλικό διάταγμα της 17ης Μαΐου 1894 «Περί του τρόπου κατασκευής των σχολείων»… Ο Δημήτρης Καλλίας σχεδίασε 4 τύπους σχολείων που εγκρίθηκαν στις 20 Απριλίου 1898 από τον Υπουργό Παιδείας Α. Ράλλη.

Τα σχολεία τύπου Καλλία είναι κτήρια μονώροφα με νεοκλασικά μορφολογικά στοιχεία (γείσα, παραστάδες, κιονόκρανα, αετώματα). Σχεδόν 500 νεοκλασικά κτήρια κτίστηκαν την πρώτη δεκαετία του 20ού αιώνα σε ολόκληρη την επικράτεια, χωρίς διαφοροποιήσεις. Αρκετά σώζονται μέχρι σήμερα και έχουν κηρυχθεί διατηρητέα μνημεία.
Τόπος: Τυπογραφείο Β. Παπαχρυσάνθου, Αθήνα
Αρχείο:Αρχείο 1ου Γραφείου Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ηρακλείου

Φεβρουάριος 2017

Πατήστε στην εικόνα για μεγέθυνση